Aminokwasy BCAA – szybsza regeneracja mięśni!

Aminokwasy BCAA są niezbędne do rozwoju muskulatury i kształtowania sylwetki. Sprawdź, co na ich temat sądzi Ilona Świerk – Mistrzyni Świata Federacji NAC!

Co to jest BCAA? BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, które nie są produkowane przez organizm. A to oznacza, że muszą być one dostarczane z pożywieniem, a ściślej mówiąc w formie suplementów diety. Ich podstawowym celem jest ochrona przed procesami rozkładu komórek i zwiększenie wytrzymałości oraz wydolności organizmu.

Jak działają aminokwasy BCAA?

BCAA Aminokwasy

W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy: leucyna,izoleucyna oraz walina. Odpowiednie ilości aminokwasów rozgałęzionych w organizmie mają zbawienny wpływ na budowanie masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej, eliminowanie zmęczenia treningowego oraz niezwykle istotne funkcje antykataboliczne.

„Każdy z wyżej wymienionych aminokwasów ma inne działanie” – mówi Ilona Świerk. „Leucyna jest bardzo silnie anaboliczna i kluczowa dla rozbudowy masy mięśniowej. Zwiększa wrażliwość mięśni na działanie insuliny, aktywuje syntezę włókien mięśniowych i ułatwia wykorzystanie pozostałych aminokwasów. Izoleucyna jest bardzo ważna dla przemian energetycznych, które są kluczowe dla efektywności treningu. Z kolei walina wpływa na metabolizm energetyczny, wspomaga syntezę witaminy B5 i regenerację całego organizmu, a także reguluje stężenie glukozy we krwi” – dodaje Mistrzyni Świata Federacji NAC.

Kto powinien brać BCAA? Aminokwasy BCAA

Największe zapotrzebowanie na aminokwasy rozgałęzione występuje w momencie szczególnego zagrożenia katabolicznego i przy wzmocnieniu systemu anabolicznego. Z tego też względu BCAA rekomenduje się wszystkim osobom intensywnie trenującym. Jak podkreśla Ilona Świerk „substancja ta powinna znaleźć się w zestawie suplementów nie tylko u osób ćwiczących sylwetkowo, ale również u biegaczy, kolarzy i pokrewnych sportów wytrzymałościowych. Jest to absolutna podstawa u wielu osób niezależnie od stopnia wytrenowania organizmu, czy tez uprawianej dyscypliny”.

BCAA – dawkowanie

BCAA należy do grupy suplementów uważanych za bezpieczne. Według Mistrzyni Świata NAC „aminokwasy te traktowane są jako antykataboliki. Z tego względu ich pora podawania to czas około treningowy, tj. przed i po wysiłku fizycznym. Dawki powinno się dobierać indywidualnie, w zależności od masy ciała, charakteru treningów, stopnia przygotowania organizmu do wysiłku czy chociażby diety”.

Przestrzegając tych zasad możesz być pewien, że zbudujesz imponującą muskulaturę i zapobiegniesz zmniejszaniu się tkanki mięśniowej, a także dostarczysz niezbędnej energii swoim mięśniom i pozbędziesz się zalegającej tkanki tłuszczowej. Pamiętaj również, że aminokwasy podawane razem z węglowodanami zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej i poprawiają wydolność fizyczną. Mają one również wpływ na zmniejszenie poziomu stresu, który niekorzystnie wpływa na proces regeneracji i zwiększa ryzyko kontuzji. „Zdecydowanie warto brać aminokwasy BCAA” – podsumowuje Ilona Świerk, dodając „polecam je z czystym sumieniem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *